Wiplerova vila – novorenesanční zámek na Orlickém nábřeží

Architektura měst mě odjakživa fascinovala a protože Hradec Králové, to není jen Gočár a Kotěra, rozhodla jsem se zmapovat nejvýraznější hradecké vily. Hradec Králové je věnné město, není tedy divu, že začnu vilou, která s trochou nadsázky nemá daleko k malému zámku.

Wiplerova vila má za sebou už více než jedno století života. Díky majitelům je ve skvělé kondici a spoluvytváří charakteristický ráz Orlického nábřeží. Dům byl umístěn na místě vzniklém po bourání barokního opevnění, nadohled od řeky Orlice. Podle historických záznamů byl v tomto místě sad Moruší, proto se mezi místními lokalitě říkalo Morušovka. Novorenesanční stavba zvládla bez větší úhony přežít obě světové války i minulý režim, v poslední době prošla rozsáhlou, ale velmi citlivou rekonstrukcí. Ve třech patrech najdete celkem 13 pokojů, dominantou stavby je věžička. Pro gymnazijního profesora a radního města Karla Wiplera stavbu v roce 1902 realizoval stavitel Václav Rejchl starší. Ten je podepsán i pod stavbou Husova domu na Malém náměstí, nádraží v Kuklenách a na mnohých dalších stavbách v regionu. Rodák z nedalekých Librantic, byl zakladatelem významného rodu stavitelů a architektů. V jeho odkazu pokračují další tři generace jeho dětí.

Na dnešní poměry rychlá realizace určila ráz místní zástavby

Stavba Wiplerovy vily trvala rok. Do uliční fasády autor situoval hlavní rizalit zakončený typickým renesančním štítem. Fasáda je zdobena psaníčkovou sgrafitovou bosáží, na věži je lunetová římsa a společně s datem výstavby nápis: ,,Opatruj bůh dům tento i ty kteří v něm obývají“. Interiér je pode zadání tvořen tak, aby vilu obývaly dvě velké rodiny. Zdobné prvky, jako štukové rozety a kované zábradlí dotváří spolu s propojením pokojů v jedné ose zámecký dojem. Hodně kvalitní práce dodal místní kovář Rabas, jehož oplocení, hrotnice věže a korouhvičky na štítech rozhodně nepřehlédnete.

Rekonstrukce, kterou prodělala by se dala považovat za zásadní. Díky ní vypadá nepřehlédnutelně a velmi často u ní uvidíte postávat turisty s fotoaparáty. A jeden unikát jí rozhodně nelze upřít. Pozemky pro stavbu svých sídel v lokalitě Morušovka získávali vážení měšťané Hradce Králové, kteří si zde budovali svá okázalá sídla. A Wiplerova vila byla první dokončenou stavbou z nich.