U lachtana – legendární místo srazů na jihu města

Kde se potkáme? U lachtana! Takhle vypadaly rozhovory už několika generací dětí, náctiletých i dospělých. Protože místo na Moravském předměstí je známe pro místní asi jako “Čára” v Brně. A mě jako patriotku tohle místo samozřejmě přitahuje. Pojďme si tedy tenhle kout města přiblížit. 


Vševědoucí Wikipedie nám říká, že první zmínka o Moravském Předměstí byla v roce 1908, kdy se zahájila výstavba prvních domků, a předměstí se stalo součástí Hradce Králové. Po první světové válce architekt O. Liska vypracoval návrh regulačního plánu. Originální byla myšlenka nové městské třídy v jižním sektoru města, která se po desetiletích znovu objevila v soutěži na obytný soubor Moravského Předměstí. Sídliště bylo realizováno na základě výsledků celostátní urbanistické soutěže z let 1967–1968 architektů J. Němce a K. Marholdy z Prahy. V druhé polovině 70. let se téměř veškerá bytová výstavba soustředila do jižního sektoru města na šířeji vymezeném předměstí, které leží mezi Novým Hradcem Králové, Třebší a Roudničkou. Generálním projektantem sídliště s více než 10 tisíci byty byl Ing. arch. F. Křelina.

Hradec Králové rozhodně není „panel city“


Ani nevím proč, ale hodně lidí má pocit, že Hradec Králové jsou z velké části paneláky. Tak trochu tomu napovídá i příjezd od Olomouce, kdy se vynoříte z hlubokých lesů a po levé straně vystupuje právě Moravské předměstí. Tenhle kout města obývá nějakých 25 tisíc lidí a to je skoro 1/4 celého města. Ale zdání prvního pohledu klame. Když totiž odbočíte dovnitř předměstí a zaparkujete v ulici Milady Horákové, budete mít nadohled nejen paneláky, ale i lesopark a velké rekonstruované dětské hřiště s naším lachtanem. Kdysi ještě před rekonstrukcí hřiště byl lachtan dominantou brouzdaliště, kam se v letních měsících chodily ochlazovat děti. Brouzdaliště vystřídalo mlhoviště a lachtan byl přestěhovaný kousek vedle. I tak je ale dál v centru dění dětí. Lidé, kteří se sem dnes přistěhují určitě nebudou litovat. Všechno je tu blízko, školy, obchody, MHD, městská zeleň a přilehlé lesy. 

Socha lachtana je dnes přemístěna z bývalého brouzdaliště na zelenou plochu o kousek vedle.


Jak se bude tenhle kout města vyvíjet dál? Bude hodně záležet na tom, jestli se město pustí do opravy Benešovy třídy, protože tento kdysi plánovaný bulvár Moravského předměstí je velkou kaňkou na vysvědčení města. Nechci se tu pouštět do rozborů, Benešovku si nechám na některý z příštích dílů. Velkým tématem tématem Moravsko předměstí je také parkování, protože zaparkovat je k večeru problém. Při projektování se totiž nepočítalo s tím, že v rodině bude více aut a logicky tedy parkovací místa chybí. 

Věřím, že i v budoucnu bude lachtan lákat maminky s kočárky, zamilované páry nebo školáky hledající dobrodružství. Má svoje kouzlo a co si budeme povídat, působí i na mě 🙂

Eliška H.

Chcete najít lachtana a nevíte kam jít? GPS: 50.1888819N, 15.8451417E

Jeden komentář u “U lachtana – legendární místo srazů na jihu města

  1. Pingback:Sídliště Moravské Předměstí – Wikipedie – WebsiteURL.org

Komentáře jsou uzavřeny.