Rozárka – vyhlídka s nevyužitým potenciálem

Kdo jednou zavítá na Nový Hradec, měl by navštívit Rozárku. Cestou z konečné trolejbusů číslo 1 a 2 směrem k planetáriu nemůžete zabloudit. Kolem fotbalového hřiště FC Nový Hradec, mimochodem podle mého názoru hřiště s nejkrásnějším výhledem v ČR dojdete až na vyhlídku. Tedy spíše vrchol kopce, protože typickou vyhlídku tady rozhodně nehledejte.

Hradečtí pamětníci by si určitě vzpomněli na zdejší lyžařský areál se sjezdovkou s umělým povrchem, vlastním vlekem a osvětlením umožňujícím noční lyžování. Na tehdejší dobu určitě velký unikát. Nicméně 70. léta minulého století jsou však již nenávratně pryč. Po nich lyžařský areál začal chátrat, aby po něm v roce 1993 zbyla pouze opuštěná budova převlékárny a zrezlé osvětlení. Rozárka je tak dnes již jen vycházkovým místem s nádherným výhledem na Hradec Králové.

A co s ní dál? Já myslím, že by si rozhodně zasloužila pozornost ze strany města, ne pouze anketu mezi obyvateli. Asi se mnou někteří nebudou souhlasit, ale pokud by zde město nebo soukromý investor realizovalo třeba vyhlídku s menší restaurací, jsem přesvědčená, že by to rozvoji cestovního ruchu pomohlo. Protože takových míst moc není. A je taky otázkou, jestli by třeba i obnova sjezdovky s umělým povrchem nelákala příznivce lyžování, přeci jen poslední zimy ukazují, že v Hradci se sníh dlouho neudrží. V dnešní době, kdy vznikají různorodé atrakce pro děti i dospělé by tenhle „retro“ svah rozhodně přitahoval pozornost.

Eliška H.