Marokánka – modré oko uprostřed hradeckých lesů

Zavítá sem jen ten, kdo tohle místo zná. Možná ještě zbloudilý cyklista nebo zdatný turista. Nikde totiž nenajdete navigace a nevede sem žádná asfaltová cesta. A to je dobře. Vítejte na Marokánce.

Možná i ten název malinko zavádí, protože místní pod pojmem Marokánka znají spíše lokalitu kousek vedle, kde se těží písek. Na druhou stranu i tohle možná vytváří pocit unikátnosti. Když jsem tohle místo navštívila poprvé, trochu jsem se cítila jako hrdinové foglarovky Chata v jezerní kotlině. Pocit umocňuje i to, že v době mé návštěvy nebyl široko daleko žádná člověk. Všude jen les, duny písku a blankytně modrá voda. 

Na trailech v okolí Marokánky se vyřádí i nejmenší cyklisti

V dnešním blogu vám povím, jak se na místo dostat a ještě si po cestě užít trochu dobrodružství. Potřebujete k němu jen malinko odvahy a horské kolo. Vyrazíte do Malšovic, kolem hospody Na Hrázce směr Hradečnice. Po ní až k hájovně, objedete rybník Výskyt a po červené značce směr Kapounky. Po pár kilometrech skoro až na konci cesty musíte najít odbočku vlevo do lesa. A to bude tak trochu oříšek. Musíte najít nenápadnou trailovou cestičku. A jaká je obtížnost? Střídají se jednoduché cestičky se sjezdy mezi stromy, vždycky ale s možností slézt z kola a sejít bezpečně po svých. Změť  upravených cest vás dovede až k malému písáku.

Trailové trasy na Marokánce - eliskazhradce.cz
Lávka je jedním z atraktivních prvků traťových stezek

Schválně v tomto případě nedám GPS souřadnice, snažte se a hledejte. Odměnou vám bude prostor obehnaný písečnými dunami s modrou vodní plochou. Sice nikde nekoupíte zmrzlinu a nenajdete záchody, ale to nikomu nevadí. I proto je tohle místo panensky čisté. 

Zpáteční trasa vede po lesní cyklostezce do Bělče nad Orlicí. V restauraci U Hušků si můžete dát místní pivo Car a pak buď po silnici přes Malšovu Lhotu, nebo kolem Stříbrňáku zpátky do Malšovic. Ideální výlet na slunečné odpoledne pro celou rodinu.