Gymnázium J. K. Tyla – Gočárova excelentní práce na Tylově nábřeží

Chodí kolem něj stovky lidí denně. Studenti, maminky s kočárky, senioři i pracující. Málokdo se ale zastaví a nasaje atmosféru, kterou zde vytvořil svým konceptem Josef Gočár.

O Tylově nábřeží by se dalo hovořit nebo psát velmi dlouho. Já jsem si na dnešek připravila jako téma budovu gymnázia J. K. Tyla. Byla jsem velmi vděčná jejímu řediteli Matěji Havlovi za to, že mi ukázal interiér školy, který prošel v roce 2011 rekonstrukcí. Zvláště mě zaujala původní ředitelna, která vás svým vzhledem omámí a vrátí do dob dávno minulých.

Vraťme se teď do první čtvrtiny dvacátého století. Tehdejší vedení Hradce Králové rozhodlo z kapacitních důvodů postavit novou budovu školy pro tehdy už československé gymnázium. Velmi moudře, z našeho pohledu nadčasově bylo rozhodnuto, že se budova stane součástí školního bloku právě na labském nábřeží. A na základě návrhu Josefa Gočára byla v letech 1925-1927 vystavěna.

Hradec Králové jako salon republiky koncentroval mnohá dnes známá jména z uměleckých, politických nebo třeba vědeckých kruh. Rozhodně bych nechtěla někoho opomenout, zmíním dramatika a spisovatele, jehož jméno gymnázium nese, tedy Josefa Kajetána Tyla. Mezi absolventy patřil Alois Jirásek, Karel Čapek, v současnosti známý režisér David Drábek nebo emeritní ředitel hradecké nemocnice Leoš Heger.

Ale zpátky k architektuře, budova se zařazuje k počátkům konstruktivismu v moderní české architektuře. Velmi efektivně kombinuje režné zdivo s cementovými omítkami, mezi charakteristické dominanty patří bezesporu třípatrový vstup, který se před návštěvníky jakoby rozevírá. Ještě než vstoupíte na schody zaujme vás dílo sochaře Jana Štursy. Bronzová socha s názvem Vítěz je umístěna na 6 m vysokém sloupu a nelze přehlédnout.

Psát by se o tom dalo dlouze, každý, kdo někdy zavítá do Hradce Králové a alespoň trochu ho zajímá architektura by měl zavítat na Tylovo nábřeží. Je odtud všude blízko a věřte mi, nebudete litovat. A až zde jednou budete stát, vyfoťte nějakou zajímavou fotku a označte ji na sociálních sítí hashtagem #eliskazhradce, moc ráda bych vaše výtvory viděla.

Eliška H.