Moderní bulvár v těsné blízkosti centra města. Sci-fi nebo možná realita?

Lokalita Aldis je místo, které je dobře známé každému hradečákovi. Dopravně dobře dostupné, velmi blízko historického centra, s dostatkem zeleně v podobě revitalizovaných Šimkových sadů. Dominuje mu dnes již jen budova kongresového centra Aldis. Dlouhodobě chátrající, nikdy nedostavěný panelový dům, kterému místní říkali „Schody do nebe“ se konečně dočkal rekonstrukce – a to od základů. Původně měl sloužit jako sídlo krajské odborové rady, díky vizionářskému přístupu hradeckého investora vznikne na jeho základech moderní kongresový hotel.

Ale vraťme se ještě k samotnému Aldisu. Jeho věk odráží vzhled i stav a přesto, že se do budovy  za poslední roky investovalo, rozhodně není ani zevnitř, ani zvenčí pýchou kongresové turistiky našeho města. 

Aldis v roce 2035 – moderní stavby a živý veřejný prostor

Jsem životní optimistka a tak dívám se s nadějí do budoucna. Vidím moderní prostor, mladé lidi a místo, kde se propojí historické centrum s moderní architekturou. Tato lokalita je zajímavou příležitostí nejen pro město jako takové, ale i pro investory. Z pohledu municipality se do této oblasti, kde sídlí nadnárodní T-Mobile nebo hradecký GIST podařilo přilákat ČSOB banku, která si zde staví regionální sídlo. A to je jednoznačně pozitivní zpráva. Přinese s sebou benefity v podobě pracovních míst a třeba i finanční podpory projektů našeho města.

Kongresový hotel v blízkém sousedství centra Aldis

Jak jsem na začátku zmínila, hradecká firma Stako se ujala zdevastovaného paneláku a začala na půdorysu bývalého chátrajícího torza stavět hotel se zázemím pro kongresové hosty. Naváže tak na stavbu kongresového hotelu Tereziánský dvůr, který v roce 2010 úspěšně dokončila. Nový hotel by měl otevřít brány hostům v roce 2022. Tím by ale investice do této lokality neměly končit. Existuje studie urbanistického řešení pro tuto oblast včetně veřejných prostranství. Zpracovalo ji studio Žárovka architekti a řeknu vám, je to pastva pro oči. Tak uvidíme, kam se v příštích letech pohneme…

Pokud i město přijde se svou troškou do mlýna v podobě revitalizace veřejných prostor od Piletického mostku po Labský most, bude to dobrý start do dalšího rozvoje této pro Hradec velmi atraktivní lokality.

Eliška H.
Urbanistické řešení lokality Aldis a návrh veřejných prostranství z pera studia Žárovka architekti.

Pro ty, které tahle oblast zajímá přikládám odkaz na urbanistické řešení oblasti ze studia Žárovka architekti.

https://www.zarovkaarchitekti.cz/lokalita-aldis/